ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 2014-2015

Αγαπητοί μας Γονείς

Σήμερα ξεκινά, μέσα σε αντίξοες συνθήκες, μια νέα σχολική χρονιά με την ευλογία της Εκκλησίας μας, τις ελπίδες και τις ανησυχίες μαθητών και γονέων και δασκάλων για ένα καλύτερο μέλλον, γεμάτο προκοπή και πρόοδο.
Σας υποδεχόμαστε με χαρά και ενθουσιασμό για να σας προσφέρουμε τα καλύτερα εφόδια και να σας καθοδηγήσουμε με επιτυχία στο δύσκολο έργο της παιδείας.

Το έργο της παιδείας στα σημερινά αυτά τα πλαίσια δεν είναι καθόλου εύκολο. Είναι επίπονο, λεπτό και δύσκολο. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας με μεθοδικότητα, εργατικότητα και προπαντός με επαγγελματισμό για το παιδί και το έργο τους, ανταποκρίνονται με επιτυχία στον προορισμό τους.
Για να γίνει αποδοτικότερο το έργο του σχολείου, απαιτείται αγαστή συνεργασία με τους γονείς, από εσάς οι οποίοι είστε οι πρώτοι φυσικοί παιδαγωγοί του παιδιού. Μην περιορίζεστε μόνο στα υλικά αγαθά, αλλά δώστε προπαντός ψυχικά χαρίσματα και εφόδια.

Συμπαρασταθείτε με όλες τις δυνάμεις σας στις προσπάθειες του σχολείου ώστε να συν-διαμορφώσουμε από κοινού τις συνθήκες για την ψυχοσωματική εξέλιξη, τον πλουτισμό των γνώσεων, την ηθική συγκρότηση, τη συναισθηματική ανάπτυξη, την ψυχική και σωματική υγεία και τη διαμόρφωση ισχυρών χαρακτήρων.
Υποδεχόμαστε, με ιδιαίτερη χαρά και αγάπη, τους μαθητές του Νηπιαγωγείου και της Πρώτης Τάξης σ’ αυτό το πρώτο σημαντικό βήμα της ζωής τους.
Τελειώνοντας, εύχομαι σε όλους, καλή σχολική χρονιά, καλή πρόοδο και στους συναδέλφους διδάσκοντες, δύναμη για μια δημιουργική, νέα σχολική χρονιά.

Βαγγέλης Γλάρος
Δ/ντής του 48ου Δ.Σ. Αθηνών