ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ

48ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ

Τα παιδιά με υπευθυνότητα συζήτησαν και κατέληξαν ομόφωνα σε αποφάσεις και προτάσεις. Έχουν εγκρίνει τον παρακάτω Κώδικα Καλής Συμπεριφοράς τονίζοντας τη σημασία που έχει η τήρησή του από όλα τα παιδιά, ώστε η ζωή στο σχολείο να είναι ευχάριστη και δημιουργική.

ΚΩ∆ΙΚΑΣ ΚΑΛΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ:

1. Έρχομαι στο σχολείο στην ώρα μου (7:55 - 8:08) και έχω στην τσάντα μου μόνο τα βιβλία - τετράδια - υλικά, σύμφωνα με το πρόγραμμα της ημέρας.

2. Είμαι καλά προετοιμασμένος στα μαθήματά μου.

3. Συμμετέχω ενεργά σε όλα τα μαθήματα.

4. Εκτελώ τις εργασίες που αναλαμβάνω στο σχολείο και στο σπίτι.

5. Σέβομαι την περιουσία του σχολείου μου.

6. Η είσοδος και η έξοδος από τη τάξη γίνεται με ευπρέπεια, χωρίς φωνές και σπρωξίματα.

7. Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων:
Παραμένω στο προαύλιο εκτός αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος και μου έχει δοθεί ειδική άδεια από τους υπεύθυνους εφημερεύοντες.
Αποφεύγω τα επικίνδυνα παιχνίδια.
Χρησιμοποιώ όταν πρέπει και με σωστό τρόπο τις τουαλέτες και τις βρύσες.
Μετά το διάλειμμα επιστρέφω στην τάξη σύμφωνα με τις οδηγίες των δασκάλων που εφημερεύουν.

8. Διατηρώ όλους τους χώρους του σχολείου καθαρούς. Το σχολείο είναι το δεύτερό μου σπίτι.

9. Είμαι φιλικός κι ευγενικός με τους άλλους:

Προσέχω να μην τους διακόπτω όταν εκείνοι μιλούν.
Λύνω τις όποιες διαφορές μου με το διάλογο και τη συζήτηση.

10. Σέβομαι όλα τα παιδιά του σχολείου και τους υπεύθυνους δασκάλους και γονείς.

Stacks Image 5121