ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 2011-2012

Stacks Image 6110

Αγαπητοί φίλοι και φίλες

Το site του Σχολείου μας είναι ένα γεγονός.

Βασικός στόχος μας είναι να αποτελέσει έναν από τους αγαπημένους διαδικτυακούς τόπους των μαθητών μας, αλλά και άλλων παιδιών. Μέσα από τις σελίδες του θα παρουσιάσουμε στιγμιότυπα από τη ζωή του Σχολείου μας, κι ελπίζουμε ότι τα παιδιά θα μπορέσουν να ψυχαγωγηθούν, να ενημερωθούν αλλά και να επικοινωνήσουν μεταξύ τους. Ταυτόχρονα φιλοδοξούμε κι ελπίζουμε ν᾽ αποτελέσει ένα βήμα επικοινωνίας και γόνιμου προβληματισμού, στους δύσκολους καιρούς που ζούμε όλοι μας.

Είναι προφανές ότι η ιστοσελίδα μας θα αντανακλά αλλά και θα διαμορφώνει τη σχολική-κοινωνική πραγματικότητα. Σε κάθε περίπτωση θα αποτελεί πεδίο ελεύθερου διαλόγου και μάθησης κι επομένως, είναι ξεκάθαρο σε όλους μας ότι αποβάλλεται κάθε προσπάθεια μικροπολιτικής σκοπιμότητας ή στείρας κομματικής αντιπαράθεσης. Σκοπός μας δεν είναι να διχάσουμε αλλά να προσπαθήσουμε, προσεγγίζοντας με τις φτωχές μας δυνάμεις τη γνώση, να “ασκήσουμε”, την ορθή σκέψη, η οποία συνεπάγεται την ορθή κρίση. Απώτερος στόχος μας είναι να προβληματιστούμε γόνιμα και να μοιραστούμε απόψεις, ώστε να προάγουμε από κοινού τη δημιουργική κριτική σκέψη προς όφελος της σχολικής μας κοινότητας.

Με αυτές τις λίγες σκέψεις, σας απευθύνουμε αυτήν την πρόσκληση επικοινωνίας. Με χαρά θα περιμένουμε τις δικές σας συνεργασίες – προβληματισμούς στην
ηλεκτρονική διεύθυνση ή στο fax του Σχολείου μας. Στις προκλήσεις των καιρών θεωρούμε ότι η συμβολή σας θα είναι πολύτιμη, για την πνευματική καλλιέργεια όλων μας.

Βαγγέλης Γλάρος
Δ/ντής του 48ου Δ.Σ. Αθηνών