ΒΙΝΤΕΟ

Με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής επανάστασης, ο μόλις 12 ετών Χριστόδουλος Σπανός, δημιούργησε μια Lego stopmotion ταινία με θέμα την ιστορική μάχη της Αράχωβας
και το ιδιοφυές σχέδιο του Γεώργιου Καραϊσκάκη.

Ο μικρός Χριστόδουλος αφιέρωσε αρκετό από τον ελεύθερο του χρόνο για να φτιάξει την ταινία.
Ανάλογη προσπάθεια είχε κάνει και με αφορμή την Μάχη της Κρήτης.
Η μουσική επένδυση της ταινίας ανήκει στον αγαπημένο δημιουργό Βαγγέλη Παπαθανασίου.

1197802_orig

Ένα ιδιαίτερα επιτυχημένο και συνάμα συγκλονιστικό βίντεο αναδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο ένα από τα πιο σοβαρά θέματα, αυτό των τροχαίων δυστυχημάτων που «μαστίζει» τους νέους – και μάλιστα είναι και η πρώτη αιτία θανάτων στην χώρα μας στις ηλικίες έως και 29 ετών.

Το video είναι δημιούργημα των μαθητών της Γ’ τάξης του 2ου δημοτικού σχολείου στη Σκάλα Λακωνίας. Τίτλος του video: Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω...

Τα οδικά ατυχήματα είναι η πρώτη αιτία θανάτου σε ηλικίες 15-29 ετών, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και η 8η αιτία θανάτου συνολικά, με αριθμό μεγαλύτερο από εκείνον που οφείλεται σε ασθένειες, χρήση ναρκωτικών, αυτοκτονίες και γεγονότα που σχετίζονται με πόλεμο.

"Τα κορδόνια του".
Έτσι ονομάζεται η ταινία-ντοκυμαντέρ του Γυμνασίου Αλικιανού Χανίων, η οποία δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης «cine-mathimata» του 6ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων.
Πρόκειται για την τρίτη κατά σειρά ταινία του συγκεκριμένου σχολείου.
Ο πρωταγωνιστής δίνει μεγάλο αγώνα για να μάθει να δένει τα κορδόνια του.
Κάθε τι εύκολο για άλλους είναι για τον ίδιο και τη μητέρα του ένα δύσκολο ταξίδι.
Ίσως φτάνουν στον προορισμό τους αργότερα, έχουν όμως συνοδοιπόρους την αποδοχή, την κατανόηση και την αγάπη.
Συμβαίνει το ίδιο με πολλούς;

1197802_orig

Η 7η κατά σειρά δημιουργία σχολικής ταινίας.

Απέσπασε το 3ο βραβείο Β/θμιας Εκπ/σης στον 4ο πανελλήνιο διαγωνισμό μαθητικών ταινιών μικρού μήκους «Ένας πλανήτης ... μια ευκαιρία», που συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας και η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Οι μαθητές καταφέρνουν να μας διδάξουν πως με απλούς και σχεδόν ανέξοδους τρόπους μπορούμε-εφόσον σκύψουμε για λίγο πάνω από τα προβλήματα του «πλησίον» μας- να βοηθήσουμε κάνοντας διπλό καλό. Τόσο στον διπλανό μας, όσο και στην ψυχή μας. Και αυτό ακριβώς είναι το μεγαλείο της προσφοράς.
Το σενάριο και σ' αυτή την ταινία είναι μαθητικής εμπνεύσεως και συγκεκριμένα αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς 4 μαθητριών.

1197802_orig

Δείτε με προσοχή μια δημιουργία του δεκατετράχρονου Λουκά Λελόβα, που φοιτά στην δευτέρα τάξη του Γυμνασίου Πρέβεζας (Μύτικα), ο οποίος πήρε το πρώτο Πανελλήνιο βραβείο της ΕΡΤ με την ταινία του μικρού μήκους:

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά . . "

Δείτε επίσης

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΑΓΝΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "MOST 2003"

Stacks Image 4370