Πως να προετοιμάσετε τα παιδιά για την πρώτη μέρα στο σχολείο

σχολείο

Η πρώτη μέρα στο σχολείο για πολλά παιδιά αλλά και για τους ίδιους τους γονείς είναι δύσκολη και δημιουργεί έντονα συναισθήματα.

Για τα παιδιά, είτε είναι η πρώτη μέρα στον παιδικό σταθμό, στο νηπιαγωγείο ή στο δημοτικό είναι λογικό να τους δημιουργεί φόβο και άγχος. Στην περίπτωση που πάνε στο σχολείο για πρώτη φορά, θα είναι για εκείνα ένα πρωτόγνωρο περιβάλλον και η πρώτη φορά που θα χρειαστεί να περάσουν ώρες μακριά από το ασφαλές και γνώριμο περιβάλλον του σπιτιού! Στην περίπτωση της πρώτης μέρας στο δημοτικό, τα παιδιά θα χρειαστεί ν’ αντιμετωπίσουν την αλλαγή περιβάλλοντος και των γνώριμων προσώπων του παρελθόντος. Θα χρειαστεί να μπουν σε μια καινούρια τάξη, με νέα πρόσωπα και καινούργιους κανόνες και ένα τελείως διαφορετικό πρόγραμμα.

Πολλές φορές όμως είναι δύσκολο και για τους γονείς να συνηθίσουν την πρώτη μέρα του παιδιού τους στο σχολείο. Γεννούνται φόβοι και ανησυχίες, οι οποίοι είναι πολύ εύκολο να μεταδοθούν στα παιδιά και γι’ αυτό χρειάζεται ιδίατερη προσοχή στη διαχείρισή τους.

Είναι πολύ σημαντικό πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά, να συζητήσουμε με τα παιδιά μας τι μπορεί να τα φοβίζει και να τα καθησυχάσουμε, εξηγώντας τους με ενθουσιασμό ότι θα γνωρίσουν νέους φίλους και θα μάθουν καινούργια παιχνίδια, τραγούδια καθώς και να διαβάζουν και να γράφουν. Είναι ακόμη σημαντικό να τους εξηγήσουμε με παραδείγματα που θα τους χρησιμεύσουν οι νέες τους γνώσεις. Για παράδειγμα μπορούμε να τους πούμε πως θα μπορούν να διαβάζουν μόνοι τους τα παραμύθια τους!

Ακόμη είναι καλό να συζητήσουμε μαζί τους και να τους εξηγήσουμε τη νέα ρουτίνα που θα έχουν στο σχολείο. Θα μπορούσαμε για παράδειγμα να επισκεφθούμε μαζί το σχολείο τους λίγες μέρες πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά, ώστε να μην είναι το περιβάλλον τελείως άγνωστο και να έχουν μια εικόνα πριν την πρώτη μέρα στο σχολείο. Πολλά σχολεία έχουν ούτως ή άλλως τέτοιου είδους προγράμματα προσαρμογής για τα παιδιά πριν ξεκινήσει το νέο σχολικό έτος.

Την προηγούμενη μέρα του σχολείου, μπορούμε να ετοιμάσουμε μαζί την τσάντα τους και να διαλέξουμε τα ρούχα που θα βάλουν την πρώτη μέρα του σχολείου. Είναι φυσικά σκόπιμο να κάνουμε αυτή τη διαδικασία με ενθουσιασμό, δημιουργώντας ένα ευχάριστο κλίμα, ώστε να τους εντυπωθεί θετικά η διαδικασία της προετοιμασίας για το σχολείο.

Στην περίπτωση των διδύμων, ανάλογα με την απόφαση που έχουν λάβει οι γονείς, ίσως χρειαστεί ν’ αντιμετωπίσουμε και την πρώτη φορά που τα αδέρφια θα χωριστούν. Είναι κατανοητό ότι αυτό μπορεί να είναι μια αρκετά δύσκολη εμπειρία. Πρέπει λοιπόν να τους δείξουμε τη θετική πλευρά. Για παράδειγμα, να τους εξηγήσουμε πως καθώς θα είναι σε διαφορετικές τάξεις θα γνωρίσουν διαφορετικούς φίλους, τους οποίους μετά θα έχουν την ευκαιρία να συστήσουν στον αδερφό ή στην αδερφή τους. Ίσως μάθουν διαφορετικά τραγούδια και παιχνίδια τα οποία θα μπορούν στη συνέχεια να «διδάξουν» ο ένας στον άλλον. Τέλος μπορούμε να τους πούμε πως θα είναι πολύ ωραίο που θα μπορούν κάθε μέρα να λένε το ένα στο άλλο πώς πέρασε τη μέρα του και να περιγράφουν ιστορίες από την τάξη τους. Στην περίπτωση αυτή είναι ιδαίτερα σημαντικό να τους καθυσηχάσουμε, λέγοντας πως ουσιαστικά πρόκειται να χωριστούν μόνο για κάποιες ώρες, καθώς θα μπορούν να βλέπονται σε κάθε διάλειμμα και φυσικά θα περνούν μαζί την υπόλοιπη ημέρα τους στο σπίτι!

Καλή προσαρμογή & καλή σχολική χρονιά !

Πηγή: http://www.mytwins.gr/pos-na-pretoimasete-ta-paidia-gia-tin-proti-mera-sto-sxoleio/(01-09-2017)