ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ 2015-2016

Αγαπητοί μας Γονείς

Η εκπαίδευση, είναι τρόπος ζωής και όχι απλώς η προετοιμασία για το απρόσωπο μέλλον κι επομένως με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς ας επενδύσουμε όλοι μας, σε πρακτικές που συνδέονται με την ενθάρρυνση των μαθητών-τριών μας, την ενίσχυση της μαθησιακής διαδικασίας, την αμοιβαία εμπιστοσύνη και το σεβασμό, και το διάλογο, την ενσυναίσθηση και αποδοχή της διαφορετικότητας,
Στο πλαίσιο αυτής της προοπτικής η συνεργασία όλων των εμπλεκομένων στη μαθησιακή διαδικασία αποτελεί τον πιο αποφασιστικό παράγοντα επιτυχίας.
Απαιτείται αγαστή συνεργασία από εσάς τους γονείς με το σχολείο, διότι είστε οι πρώτοι “φυσικοί παιδαγωγοί” του παιδιού. Μην περιορίζεστε μόνο στα υλικά αγαθά, αλλά προσφέρετε στα παιδιά σας ψυχικά χαρίσματα και εφόδια. Τότε μόνο το έργο του σχολείου γίνεται αποδοτικότερο.
Συμπαρασταθείτε λοιπόν με όλες τις δυνάμεις σας στις προσπάθειες του σχολείου, το οποίο, μέσα από τις σχολικές δραστηριότητες που υλοποιεί σε καθημερινό επίπεδο, επιδιώκει την καλλιέργεια και εξέλιξη των δεξιοτήτων των μαθητών μας, την ηθική συγκρότηση, τη συναισθηματική ανάπτυξη, την ψυχική και σωματική υγεία και τη διαμόρφωση ισχυρών χαρακτήρων.
Υποδεχόμαστε επίσης, με ιδιαίτερη χαρά και αγάπη, τους μαθητές του Νηπιαγωγείου και της Πρώτης Τάξης σ’ αυτό το πρώτο σημαντικό βήμα της ζωής τους.
Τελειώνοντας, εύχομαι σε όλους, καλή σχολική χρονιά, καλή πρόοδο και στους συναδέλφους διδάσκοντες, δύναμη για μια δημιουργική, νέα σχολική χρονιά.

Βαγγέλης Γλάρος
Δ/ντής του 48ου Δ.Σ. Αθηνών