ΜΠΟΥΧΛΑΡΙΩΤΟΥ ΜΑΡΙΑ Παρ. Στήριξη 2022-2023

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ

Η εκπαιδευτικός Μπουχλαριώτου Μιρέλλα με το μαθητή της συνέχισαν την κατασκευή πλανητών και κατασκεύασαν … τον πλανήτη Ποσειδώνα !!!

Τα περιβάλλοντα μάθησης κατασκευάζουν και μάθηση: α) όταν συνδυάζονται με σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους όπως η μάθηση με βάση τις συνθετικές εργασίες, β) όταν συνδυάζονται με τη βιωματική προσέγγιση και γ) όταν προσμετρώνται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε μαθητή.

Stacks Image 8267

Βήμα 1ο: Εύρεση λευκής «πλακουτσωτής» πέτρας.

Stacks Image 22619

Βήμα 2ο: Χρωματισμός της πέτρας με μαύρο χρώμα.

Stacks Image 22617

Βήμα 3ο: «Πιτσίλισμα» της πέτρας με λευκό χρώμα, με τη βοήθεια οδοντόβουρτσας.

Stacks Image 22615

Βήμα 4ο: Τοποθέτηση διαφανούς αυτοκόλλητου, στο οποίο έχει γίνει στρογγυλή τρύπα, ως καλούπι του πλανήτη.

Stacks Image 22613

Βήμα 5ο: Χρωματισμός με λευκό χρώμα.

Stacks Image 22643

Βήμα 6ο: Χρωματισμός του πλανήτη.

Stacks Image 22647

Βήμα 7ο: Αφαίρεση του διαφανούς αυτοκόλλητου και χρωματισμός του περιγράμματος του πλανήτη με μεταλλικό μαρκαδόρο.

Stacks Image 22651

Βήμα 8ο: Ολοκλήρωση της κατασκευής με διάφανο βερνίκι.

Και λίγες πληροφορίες για τον πλανήτη Ποσειδώνα…

• Ο Ποσειδώνας είναι ο όγδοος πλανήτης κατά σειρά στο Ηλιακό μας σύστημα, ξεκινώντας από τον Ήλιο και έχει μάζα 17 φορές μεγαλύτερη από τη Γη!

• Είναι ο μόνος πλανήτης που πρώτα έγινε πρόβλεψη πως υπάρχει, από τους υπολογισμούς του Γάλλου μαθηματικού Urbain Joseph Le Verrier και έπειτα παρατηρήθηκε. Αυτό συνέβη τον Σεπτέμβριο του 1846.

• Είναι αέριος πλανήτης, με ατμόσφαιρα που αποτελείται κυρίως από υδρογόνο και ήλιο, αλλά και από νερό, αμμωνία και μεθάνιο. Στο μεθάνιο ο Ποσειδώνας οφείλει το χαρακτηριστικό του μπλε χρώμα!

• Για να κάνει ο Ποσειδώνας μία περιφορά γύρω από τον Ήλιο, χρειάζεται 165 χρόνια.

• Ο Ποσειδώνας περιστρέφεται πιο γρήγορα από τη Γη. Ενώ στη Γη ένα ημερονύκτιο διαρκεί 24 ώρες, στον Ποσειδώνα ο αντίστοιχος χρόνος είναι 16 ώρες.

• Η επιφάνειά του είναι καλυμμένη με πάγους και η θερμοκρασία της δεν ξεπερνάει τους -235°C!

• Ο Ποσειδώνας έχει τουλάχιστον 13 δορυφόρους. Ο μεγαλύτερος είναι ο Τρίτωνας, ο οποίος έχει διάμετρο 2700 χλμ.

Πηγές:
Δεληβοριάς, Α. (2022).
ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ. ΑΣΤΡΟΠΥΛΗ. Ποσειδώνας. https://www.eef.edu.gr/el/arthra/poseidonas/
Ποσειδώνας. (2022, Δεκέμβριος 20).
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Εθνικόν και Καποδιστριακόν Πανεπιστήμιον Αθηνών. Τμήμα Φυσικής. Planets In Your Hand. http://www.planetsinyourhand.phys.uoa.gr/hliako-systhma/planites/poseidonas.html

RapidWeaver Icon

Made in RapidWeaver