Stacks Image 12885

Μέσα από αυτή την εργασία, δίνεται έμφαση στην απόκτηση αυτοπεποίθησης των μαθητών σε σχέση με τις ιδέες τους για το περιβάλλον τους.
Επιπλέον ενθαρρύνεται η συμμετοχή τους στα ζητήματα του περιβάλλοντος και της κοινότητάς τους.

Μόνο εάν η απελευθερωτική παιδαγωγική διαδικασία πιάσει ρίζες, τότε και μόνο τότε θα οδηγηθούμε στον εξανθρωπισμό μέσω της μάθησης
P. Freire

Σκοπός του προγράμματος είναι να καταγραφούν από τα παιδιά τα περιβαλλοντικά προβλήματα της γειτονιάς τους, να αναλυθούν τα αίτια, να προταθούν λύσεις.

Η παρούσα εργασία απευθύνεται σε όλους όσοι δραστηριοποιούνται στο ζήτημα της υπεράσπισης των δικαιωμάτων των παιδιών, και ιδιαίτερα όσων παιδιών ζουν σε περιβάλλοντα που δεν ικανοποιούν τις ανάγκες τους και δεν τους παρέχουν τα κατάλληλα ερεθίσματα και τις δυνατότητες για μία ολοκληρωμένη ανάπτυξη.

Οι μαθητές συνεργάζονται, ερευνούν, ανακαλύπτουν και δρουν βιωματικά έχοντας ως βοηθό και συνεργάτη την εκπαιδευτικό της τάξης η οποία μαζί με τους εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων, ανέλαβαν να τους καθοδηγήσουν με διακριτικές παρεμβάσεις καθ᾽όλη την πορεία της διαδικασίας.

Stacks Image 8201