ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕ (2014-2015)

Το Σχολείο μας άλλαξε όψη και φόρεσε τα καλά του.

Υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. και της Περιφέρειας και
με την αρωγή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, δασκάλων, μαθητών η UrbanAct μεταμόρφωσε το σχολείο μας
.

Urbanact23

H UrbanAct ιδρύθηκε το 2012 με πρωτοβουλία μελών της ομάδας Carpe Diem και με στόχο να συνεχίσει το έργο της προώθησης της τέχνης και των τεχνικών των Εναλλακτικών Μορφών Πολιτισμού με ιδιαίτερη έμφαση στις δημόσιες τοιχογραφίες.

Αποτελεί ένα συλλογικό φορέα δημιουργίας και προώθησης δημόσιων τοιχογραφιών στην Ελλάδα με συνεργασίες με οργανισμούς και φορείς οι οποίοι εφαρμόζουν προγράμματα δημόσιων τοιχογραφιών ανά τον κόσμο.

Η UrbanAct έχει σαν στόχο να παρέμβει εικαστικά στο αστικό τοπίο με την δημιουργία υπαίθριων τοιχογραφιών, με φεστιβάλ και εκθέσεις.

Οι
τοιχογραφίες αποτυπώνουν τις ιδέες και την ενέργεια των καλλιτεχνών για έκφραση και δημιουργία, την ανάγκη για την οικειοποίηση του δημόσιου χώρου. Δίνουν επίσης μια αφορμή να σπρώξουν τους πολίτες έξω από τα κλουβιά, να βγουν στους δρόμους, να συνδιαλλαχτούν, να μιλήσουν, να κοιτάξουν, βάζοντας χρώμα και φαντασία στη ζωή τους.

Οι δράσεις της UrbanAct εστιάζονται:

• Στον σχεδιασμό, οργάνωση και υλοποίηση δημόσιων τοιχογραφιών
  • Στην υλοποίηση ειδικών προγραμμάτων τοιχογραφιών
  • Στην προαγωγή της εθελοντικής και της ενεργούς συμμετοχής των πολιτών
  • Στη διοργάνωση εκδηλώσεων και φεστιβάλ
  • Στη δημιουργία εκθέσεων
  • Στην υποστήριξη εκδόσεων οι οποίες προωθούν τις εναλλακτικές μορφές πολιτισμού

Για την υλοποίηση των στόχων της η UrbanAct συνεργάζεται με επώνυμους καλλιτέχνες της graffiti και street art σκηνής, γραφίστες, αρχιτέκτονες, εικαστικούς κ.α. και με δημόσιους-ιδιωτικούς φορείς, συλλόγους, κινήσεις πολιτών κ.α. από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Τους ευχαριστούμε για την συνεργασία και την υποστήριξη των δράσεων μας.

Σας καλωσορίζουμε στο ʽδιαδικτυακό μας σπίτιʼ και σας προσκαλούμε να στηρίξετε την προσπάθειά μας για πιο όμορφες πόλεις, με ελεύθερους χώρους έκφρασης και δημιουργίας. Με ελεύθερους ανθρώπους ενάντια στην ομοιομορφία και την αισθητική του ʽγκρίζουʼ.

Δείτε το σχολείο μας πως ήταν πριν πατώντας ... εδώ
Δείτε την παρέμβαση ... πατώντας
εδώ