ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2013-2014

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Περιβαλλοντικό001
ΤΙΤΛΟΣ: <<ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΧΩΡΟΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ>>.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΕΛΕΝΗ ΜΕΛΙΣΣΙΝΟΥ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ
:
ΕΛΕΝΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟΠΟΥΛΟΥ (ΠΕ 70)
ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΕΛΗΣ (ΠΕ 70)
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟΥ (ΠΕ 08)
ΣΟΦΙΑ ΤΣΙΡΚΑ (ΠΕ 16)
ΙΩΑΝΝΑ ΚΛΩΤΣΑ (ΠΕ 20)

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2012-2013

ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ και ΟΜΑΔΕΣ ΓΛΩΣΣΑ

• ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
  • ΙΣΤΟΡΙΑ Ο ΧΡΥΣΟΣ ΑΙΩΝΑΣ
  • ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ <<Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ>> (ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ)
  • ΜΟΥΣΙΚΗ
  • ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΚΟΥ
  • Τ.Π.Ε ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΕΡ/ΚΩΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ

ΟΜΑΔΕΣ: Οι ιππότες του πάρκου, Τα Τριανταφυλλάκια, Οι οικολόγοι του Γαλαξία, Η άνοιξη του πάρκου.

Περιβαλλοντικό02

Περιβαλλοντικό03

ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Α.ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ
Αρχικά οι μαθητές αφού έχουν χωριστεί σε ομάδες, αναγνωρίζουν στο χάρτη του ιστορικού κέντρου της Αθήνας τα σπουδαιότερα ιστορικά μνημεία και τα καταγράφουν. Γίνεται συζήτηση για το αν έχουν πάει σε κάποια από αυτά.
ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

Στις επόμενες τρείς διδακτικές ώρες της Ευέλικτης Ζώνης ,οι μαθητές επισκέπτονται την ιστοσελίδα της Ε.Υ.Δ.Α.Π «O Σταγονούλης», μέσα από την οποία μελετούν τη διαδρομή και την ιστορία του νερού από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, της Αθήνας!
Έπειτα παρακολουθούν το βίντεο «Η ΤτΕ, Φράγμα του Μαραθώνα, η ηλεκτροδότηση της Αθήνας,3΄54΄΄». Ολοκληρώνεται η ενημέρωση των μαθητών για την ηλεκτροδότηση της πόλης τους ,όταν τις επόμενες δύο διδακτικές ώρες επισκέπτονται την σελίδα της «Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας», «Α.Η.Σ Ν. Φαλήρου» και παρακολουθούν το βίντεο «Ηλεκτροδότηση της Αθήνας, 00΄΄».
Κατόπιν οι μαθητές επικεντρώνονται στο χάρτη που βρίσκεται ο πλησιέστερος χώρος πρασίνου κοντά στο σχολείο. Αναγνωρίζουν το «πάρκο - Πλ. Φυτευτή», το χρωματίζουν και σχεδιάζουν πάνω στο χάρτη όλα τα μαγαζιά ή υπηρεσίες της γειτονιάς.

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα

Ακολουθεί η πρώτη επίσκεψη των μαθητών στο χώρο του πάρκου και γίνεται η φωτογράφιση της κατάστασης στην οποία βρίσκεται. Γυρνώντας στην τάξη, δημιουργείται αφίσα με τις φωτογραφίες, η οποία παρουσιάζεται στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου.

Περιβαλλοντικό05

Στέλνουν οι μαθητές επιστολή, διαμέσου του Διευθυντή, με την οποία καλούν τον Υπεύθυνο Πρασίνου της 5ης Δημοτικής Κοινότητας να μας μιλήσει για τη χλωρίδα του πάρκου καθώς επίσης και να συζητήσει μαζί μας πως οι μαθητές μπορούν να συμβάλλουν στην αλλαγή όψης του πάρκου.

Περιβαλλοντικό06

Ο Υπεύθυνος Πρασίνου ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα και επισκεφτήκαμε το πάρκο μαζί του για δεύτερη φορά. Οι μαθητές είχαν μαζί τους ένα φύλλο εργασίας όπου έγραψαν τα φυτά του πάρκου και στο γυρισμό τα ζωγράφισαν, αφού πρώτα τα είχαμε φωτογραφίσει. Τέλος κάναμε ένα ωραίο φυτολόγιο.

Περιβαλλοντικό07

Για να δείτε τις ζωγραφιές πατήστε ... εδώ.
Για να δείτε το Φυτολόγιο πατήστε ... εδώ.

Κατόπιν οι μαθητές με τις υποδείξεις της καθηγήτριας των εικαστικών, έκαναν ζωγραφική αναπαράσταση του πάρκου, έτσι ακριβώς όπως θα ήθελαν να είναι.

Περιβαλλοντικό08

Ολοκληρώνοντας την προσπάθεια μας, για την αλλαγή όψης του πάρκου και την αναβάθμιση της γειτονιάς, οι Δ΄, Ε΄ και η ΣΤ΄ τάξεις οι οποίες υλοποιούσαν παρόμοια περιβαλλοντικά προγράμματα, έστειλαν από κοινού επιστολή, στο Δήμαρχο Αθηναίων, από τον οποίο ζητούσαμε την παρέμβαση του Δήμου.

Επιστολή01
Επιστολή02

Β. ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ

ΓΛΩΣΣΑ

Διδάσκεται η ενότητα 7: «Η ελιά», καθώς επίσης μύθοι που έχουν σχέση με την ελιά, συνταγές με ελαιόλαδο και συζητείται η ανάλογη τέχνη, ζωγραφική με λάδι. Εξάσκηση στο γραπτό λόγο παίρνοντας συνέντευξη από την ελιά του πάρκου.
Πατήστε για τις Συνεντεύξεις

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Διδάσκεται το κεφάλαιο «Μετρώ κι εκφράζω το μήκος» καθώς και «Εξάσκηση στους Δεκαδικούς αριθμούς». Μετρούν τους κορμούς των φυτών, περιγράφουν τα σχήματα των φύλλων και εξασκούνται στις υποδιαιρέσεις του μέτρου.

ΙΣΤΟΡΙΑ

Διδάσκονται το κεφάλαιο 7: «Οι δεσμοί που ένωναν τους Έλληνες-Ολυμπιακοί Αγώνες» - Οι νικητές στεφανώνονταν με κλαδί ελιάς και κεφάλαιο 22 : «Η καθημερινή ζωή των Αθηναίων»- Η διατροφή των Αρχαίων Ελλήνων ήταν λαχανικά, ψάρια, ελιές και κρασί.

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Διδάσκεται το κεφάλαιο 1: «Οικοσυστήματα της Ελλάδας» από την ενότητα «Η φύση είναι το σπίτι μας», συνδυάζοντας μία επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο.

Για φωτογραφίες πατήστε ... εδώ

Τ.Π.Ε

Οι μαθητές επισκέπτονται την ιστοσελίδα Eco-News.gr και ενημερώνονται για την αιθαλομίχλη ,τις πυρκαγιές των δασών και πώς αυτά επηρεάζουν το κλίμα της πόλης τους.

ΜΟΥΣΙΚΗ

Διδάσκονται τα τραγούδια «Το κλίμα» και «Το Δάσος».

Για τους στίχους των τραγουδιών πατήστε ... εδώ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ

Φύλλο εργασίας με φυτά
Ζωγραφική αναπαράσταση του πάρκου